با ما تماس بگیرید

09121790608-09122234809

کرگیری

دستگاه کرگیری چیست؟

یک ابزار قدرتند جهت برش و مغزه گیری در مصالح از جنس های مختلفی از نظیر بتن ، آسفالت ، سنگ ، آجر ، کاشی و دیگر مواد جامد می باشد. این دستگاه از اندازه های مختلفی از کوچک که میتوان آن را بسادگی توسط شخص حمل کرد و یا به بزرگی که آنرا با ماشین آلات مخصوص راهسازی حمل میشود.

 

برای کرگیری و برش بتن تماس بگیرید :  09121790608

 
دستگاه کرگیر یا همان مغزه گیر توسط اعمال نیرو های مختفی با توجه نوع کاربرد کار میکند که شامل موتور های الکتریکی ، بنزینی و در بعضی موارد هیدرولیکی میباشد.
دستگاه کرگیری با توجه به جنس مته ها و نیز جنس مصالح در حین کار اصطکاک و در نهایت گرمای قابل توجهی تولید میکند که این نیز باید به روشهای مختلفی مهار گردد. در صورت عدم مهار گرمای ناشی از اصطکاک الماسها با مصالح طول عمر مته کم شده و به موتور محرک نیز فشار می آید. در موارد مثل کرگیری بتن معمولا از اب استفاده میشود که ضمن حنک کاری مته از گرد و خاک تولید شده نیز جلوگیری میکند. کاربرد دستگاه کرگیری بتن کرگیر یا همان مغزه گیر معمولا برای نمونه برداری و یا کاشت آرماتور ویا بولت در بتن سفت شده میباشد

 

عموما زمانی از کرگیری استفاده میشود که دستگاه نظارتی در قبول بتن کار شده در سازه با پیمانکار به مشکل خورده است. شایان ذکر است که در بعضی از کشورها جزو یکی از ازمایش های مرسوم و استاندارد برای دستگاه نظارتی میباشد.

روش کار با دستگاه کرگیری

قبل از کار با دستگاه حتما دفترچه دستگاه را بخوانید و به جزئیات آن توجه کنید.
اگر مسائل ایمنی این دستگاه جدی گرفته نشود ممکن است به عواقب خطرناکی منجر شود.
۱- پین مته : چک کردن پین اتصال بین مته و دستگاه که بخوبی سر جایش نشسته باشد.
۲- بدنه مته : بررسی بدنه فولادی مته که عاری از هرگونه ترک باشد. در صورت وجود ترک در هنگام خستگی ناشی از فشار ممکن است به یک شکست فاجعه بار ختم شود.
۳-رنگ الماس ها : کنترل تغییر رنگ لبه الماهای مته که نشان میدهد مته بسیار داغ کار کرده و مواد خنک کننده بقدر کافی مته را خنک نکرده است. گرم شدن بیش از حد مته های دستگاه کرگیری منجر به از دست دادن تنش هسته و یا افزایش احتمال نارسایی تیغه میشود.

 

برای کرگیری و برش بتن تماس بگیرید :  09121790608

 

 
۴- عرض الماس ها : چک کنید که عرض الماسه های فولاد با هم برابر است تا جلوگیری از سایش اضافه گردد.
۵- جهت فلش : جهت فلش مته را چک کنید که با جهت چرخش شفت اصلی همگرا (در یک جهت) باشد. معمولا جهت چرخش دستگاه پاد ساعتگرد (مخاف گردش عقربه های ساعت) میباشد.
۶- سلامت الماسها : الماسها یا لبه مته را بخوبی چک کنید تا ترک یا شکستگی نداشته باشد. اگر در قسمتهای مختلف شکستگی باشد و فشار کار به قسمتهای دیگر وارد شد این نیز منجر به خطراتی هم به دستگاه اصلی و هم اپراتور میشود.
۷- مواد خنک کننده : عامل های خنک کننده مته را کنترل کنید که ایا با جنس مصالحی که رد حال کار هستند سازگاری دارند یا نه…که به مصالح یا تیغه صدمه نزند.
۸- سرعت مجاز : سرعت گردش موتور با توجه به نوع مته انتخاب شود که معمولا سرعت کاری مجاز بروی مته حک شده است. که در صورت بالاتر بودن سرعت مجاز ،به عملکرد ضعیف و عمر کم مته منجر میشود.
بعد از این اپراتور باید نگدارنده های پایه را بخوبی کنترل کند که بخوبی دستگاه روی سطح مستقر شده است. قبل از شروع کرگیری اپراتور باید لباس محافظ و مناسب و همچنین تجهیزات ایمنی مناسب مثل عینک و دستکش استفاده بکند. برای تست جهت و درستی همه موارد اپراتور میتواند قبل از برش یکبار مغزه گیری را در چوب تا ارتفاع کمی تست کند و بعد شروع به کار کند. درانتهای کار قبل از خاموش کردن موتور اول مته را از سوراخ زده شده بیرون بکشید و بعد موتور را خاموش کنید.

 

انتخاب بهترین مته کرگیری :

انتخاب یک الماس مناسب جهت کرگیری یکی از مهمترین جنبه های انجام برش یا کرگیری میباشد. به غیر از جنبه های اساسی مثل اندازه قطر و عمق و … جنس الماس و نوع آن در کیفیت برش رابطه مستقیم دارد. انتخاب نوع الماس مته کرگیری مناسب با توجه به جنس مصالح: به عنوان مثال در بعضی از بتن ها آرماتور بکار رفته و در برخی از آنها آرماتور نمیباشد. یا بعضی از بتن ها از سنگدانه های تشکیل شده و بعضی از سنگ های خرد شده و یا زمین گیرش بتن از دیگری طولانی تر بوده و در نتیجه سختی بالاتری داشته است.


برای خرید مته های کرگیری باید به طراحی الماسهای مته (با توجه به نوع کاربرد)دقت کرد.

مهار گرد و غبار در حین کرگیری بتن :

در هنگام برش کاری یا مغزه گیری مصالح بتنی ، سنگ ، آجر و … تولید گرد و غبار میگردد که حاوی مقدار زیادی کریستال سیلیسی میباشد این ذرات بسیار کوچک هستند و در نور معمولی با چشم دیده نمیشود. عوارض جسمی جدی مانند سرطان ریه یا سیلیکوزیس از عوارض در معرض قرار گرفتن این ماده میباشد.

 

روش های زیر به کاهش و کنترل گرد و غبار ناشی از کرگیری کمک میکند

۱- برشکاری یا کرگیری با استفاده از آب (روش مرطوب)
۲- استفاده از مته های الماس دار به جای مته های سخت کاری شده. چون کار با مته های الماس دار با سرعت کمتر و قدرت بیشتر انجام میشود.
۳- از دستگاههای دارای سیستم اگزوز یا همان تهویه استفاده گردد.
۴- در هنگام کار علاوه بر پوشش شخصی اپراتور از ماسک های استاندارد استفاده کند.

 

برای کرگیری و برش بتن تماس بگیرید :  09121790608